Szczegóły Projektu

     

Japońskie oblicze Peru - interdyscyplinarny projekt badawczy stworzony przez absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego i studentów Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Instytutu Socjologii UW. Cel - analiza tożsamości imigrantów japońskich w Limie.

W latach osiemdziesiątych, członkowie społeczności japońskiej w Peru zaczęli podejmować decyzje o tymczasowej emigracji zarobkowej. Jednym z głównych jej kierunków była Japonia. W Japonii emigranci z Peru wypełniali lukę taniej siły roboczej, zawierali krótkoterminowe umowy o pracę i po ich upływie wracali do Ameryki Południowej. Różnice kulturowe spowodowane przez ograniczony przed wyjazdem kontakt ze społeczeństwem macierzystym, doprowadziły do tego, że peruwiańscy Japończycy byli traktowani jako kulturowo obcy. Mimo identyfikacji z kulturą japońską, stanowiącej o odrębności i specyfice grupy w Peru, emigranci okazali się „niedostatecznie japońscy”, aby wejść w społeczeństwo japońskie i funkcjonować w nim na równych prawach i zasadach.
Sytuacja ta wraz ze zwiększeniem możliwości odbycia podróży do Japonii, tworzy ciekawy kontekst do rozpatrywania procesów transnarodowych oraz kwestii związanych z formowaniem się tożsamości narodowej. Stawiamy pytanie o identyfikację narodową Japończyków z Peru, którzy doświadczają odrzucenia przez mieszkańców kraju, z którego kulturą się identyfikują, a pochodzenie podkreślają.
W tym roku świętujemy dwustulecie niepodległości krajów Ameryki Łacińskiej, badania związane z tym regionem świata wzbudzają szczególne zainteresowanie. Projekt ma na celu poruszenie współczesnego zagadnienia migracji wpisanej w kontekst dwukulturowości, problemu konstruowania tożsamości, analizowania zjawiska reemigracji i uwspólnienia paradygmatów.

Metody realizacji:
·         Badania na grupie osób biorących udział w życiu Asociación Peruano – Japonesa
·         Badania jakościowe (ankiety, pogłębione wywiady etnograficzne oraz socjologiczne)
z przedstawicielami mniejszości japońskiej w Limie (metoda kuli śnieżnej)
·         Obserwacja uczestnicząca, mająca na celu wychwycenie elementów synkretyzmu
na takich polach, jak: kulturowe, religijne, językowe, artystyczne czy kulinarne oraz dokumentowanie jej (dzienniki badań, fotografia, nagrania video i audio).
 
Peruwiańskie organizacje współpracujące:
·         Asociación Peruano-Japonesa
·         Becarios Nikkei de Nippon Foundation
·         Asociación Japones Peruana
·         Sociedad Académica Nikkei
·         Peru Asociación Kaigai Nikkeijin Kyokai
·         Asociación Peruana de Becarios del Ministerio de Educación del Japón
·         Peruano Japonés Escuela
·         Discover Nikkei
·         Centro de Idiomas La Molina